Seura

Voimistelu- ja urheiluseura Nurmon Jymy, tutummin Nurmon Jymy, on vuonna 1925 perustettu yleisseura. Seurassa toimii kuusi lajijaostoa, joiden toimintaan osallistuu n. 1400 harrastajaa ja taustatoimijaa. Harrastajista noin 900 on alle 18-vuotiaita.

Jymyssä toimivat seuraavat jaostot: jumpparit, kuntovaliokunta, lentopallo, paini, pesäpallo ja salibandy. Jaostojen lisäksi seurassa toimivat Seniorit, jotka ovat jymyläisiä veteraaneja kaikista seuran eri lajeista.

Jymy tunnetaan maailmalla ennen kaikkea painijoistaan ja Suomessa pesäpallosta. Tänä päivänä Jymy on myös paljon muuta. Seura on Suomen suurin juniorilentopalloseura, alueen toiseksi suurin salibandyseura, ja yhä edelleen Jymy tunnetaan myös pesäpallosta.

Seuran kirkkaimmat tähdet tällä hetkellä ovat naisten lentopallon liigajoukkue JymyVolley sekä salibandyn miesten edustusjoukkue, joka pelaa F-liigaa.

Olympialaisiin Jymystä on osallistunut 17 urheilijaa. Heistä viisitoista on tullut koti-Nurmoon mitali kaulassaan.

Painissa seuraa ovat edustaneet Jussi Penttilä, Matti Saarikoski, Arvi Pihlajamäki, Aatos Yli-Jaskari, Lenni Viitala, Kyösti Luukko, Paavo Sepponen, Hermanni Pihlajamäki, Tauno Jaskari, Erkki Penttilä, Jouko Salomäki, Juha Ahokas ja Rami Hietaniemi.

Yleisurheilussa Ritva Lemettinen ja Johanna Manninen. Ampumahiihdossa Olli-Pekka Peltola. Paraolympialaisissa Tauno Mannila.

Johtokunta

Puheenjohtaja
Nina Kiviluoma

pjnurmonjymy@gmail.com

Jäsenet
Katariina Toivola
katariina.toivola@netikka.fi

Antti Ristimäki
anttiherman@gmail.com

Mervi Ropponen
mervi.ropponen@netikka.fi

Marja Tyynismaa-Rintala

Pasi Pihlajamäki

Seppo Rintamäki
sa55rintamaki@gmail.com

Juha Marjanen
pj@jymysalibandy.net

Markus Koivisto

markus.koivisto@evl.fi

Piia Mörsky

Pesäpallo

Puheenjohtaja

Pasi Pihlajamäki

pasi.pihjamaki@netikka.fi

Varapuheenjohtaja

Juha Piirainen

Jäsenet

Lentopallo

Puheenjohtaja
Katariina Toivola
040 545 0280
katariina.toivola@atria.fi

Sihteeri
Antti Savola
040 552 5692
antti.savola@poppankki.fi

Rahastonhoitaja / laskut
Markku Hautala
040 584 2972
m.a.hautala@netikka.fi

Jäsenet
Tero Lamminaho
tero.lamminaho@netikka.fi

Kari Luoma
kari.luoma@burkert.com

Mari Mäki-Knuuttila
mari.maki-knuuttila@hotmail.com

Minna Heinonen
minna.heinonen@voimatel.fi

Hanna Hatanpää
hanna.hatanpaa@gmail.com

Teija Korhonen
teij.korhonen@gmail.com

Leena Mäntykoski
leena.mantykoski@hotmail.com

Aleksi Mutka
aleksi.mutka@hotmail.com

Virpi Hakala
virpi.hakala@netikka.fi

Marja Tyynismaa
marja.tyynismaa@www.nurmonjymy.fi

Tomi Mäenpää
maenpaa.tomi@outlook.com

Risto Mäkinen
risto.makinen@netikka.fi

Mariella Tammela
mariella.tammela@gmail.com

Harri Penttinen
harri.penttinen1@luukku.com

Salibandy

Puheenjohtaja
Juha Marjanen
pj@jymysalibandy.net

Sihteeri
Janne Kontola
vpj@jymysalibandy.net

Rahastonhoitaja
Sonja Prusti
rh@jymysalibandy.net

Jumpparit

Puheenjohtaja
Tuula-Kaisa Ristimaki
nurmonjymyjumpparit@gmail.com

Sihteeri
Maria Ulvila

Jäsenet
Piia Mörsky
Anu Kivelä

Paini

Puheenjohtaja
Markus Koivisto
markus.koivisto@evl.fi

Sihteeri
Sami Ilvesoksa

Rahastonhoitaja

Jäsenet
Rami Hietaniemi

Markus Latvala

Mika Vanhamäki

Henri Välimäki

Kuntovaliokunta

Puheenjohtaja
Seppo Rintamäki
sa55rintamaki@gmail.com

Sihteeri

Rahastonhoitaja

Jäsenet
Ritva Melender

Laila Luoma

Veikko Joutila

Ari Hauta-aho

Seppo Rintamäki